Kontakta oss

Nynäshamns bibliotek
biblioteket@nynashamn.se
08-520 683 10


Ösmo bibliotek
osmo.bibliotek@nynashamn.se
08-520 735 52, 08 - 520 735 34

Sorunda bibliotek
sorunda.bibliotek@nynashamn.se
08-531 970 38

Kulturbussen
076-125 83 20

Bildarkivet
emma.palmer@nynashamn.se
Tel 08-520 683 12

Personal

Giovanna Jörgensen
Bibliotekschef
giovanna.jorgensen@nynashamn.se
08-52068306, 076-125 83 06

Amelie Schenström
Bibliotekarie, Nynäshamns bibliotek 
amelie.schenstrom@nynashamn.se
08-52068394, 076-125 83 94

Anders Bohlin
Bibliotekarie, Sorunda och Nynäshamns bibliotek
anders.bolin@nynashamn.se
08-52069818, 072-4672218

Anders Jansson
Bibliotekarie, fjärrlåneansvarig, systemansvarig BOOK-IT,  
Nynäshamns bibliotek
anders.jansson@nynashamn.se
08-52068313, 072-4672013

Andrea Berge
Bibliotekarie, Sorunda bibliotek
andrea.berge@nynashamn.se
08-52069815, 072-4672215

Anna Edgren
Litteraturpedagog
anna.edgren@nynashamn.se
08-52068319, 072-4672119

Anneli Stjern
Ekonomiassistent
anneli.stjern@nynashamn.se
08-52068308, 072-4672008

Deniz Solborg
Bibliotekarie, Nynäshamns bibliotek
deniz.solborg@nynashamn.se
08-52073552, 08-52068308

Emma Palmér
Kultursekreterare, bild- och folkrörelsearkivet, Konsthallen,
Nynäshamns bibliotek
emma.palmer@nynashamn.se
08-52068312, 072-4672312, 08-520 683 18 

Fredrik Littner
Systemadministratör, IT-ansvarig, Nynäshamns bibliotek
fredrik.littner@nynashamn.se
08-52068084, 072-4672384

Irina Littner
Bibliotekarie, släktforskning, bokvård,
Nynäshamns bibliotek och Kulturbussen
irina.littner@nynashamn.se
08-52068309, 076-1258309

Jenny Bjerner
Barn- och ungdomsbibliotekarie, Nynäshamns bibliotek
jenny.bjerner@nynashamn.se
08-52068311, 076-1258311

Jenny Carlsson
Bibliotekarie - mångspråk, Nynäshamns bibliotek
jenny.carlsson@nynashamn.se
08-52069817 072-4672217

Johan Fahlvik Thilander 
Bibliotekarie, Ösmo- och Nynäshamns bibliotek
johan.thilander@nynashamn.se
08-52069816, 072-4672216

Josefine Fahlvik (föräldraledig)
Biblioteksassistent, Nynäshamns bibliotek
savannahjosefine.fahlvik@nynashamn.se
08-520683 11

Louise Borg
Småbarnsbibliotekarie, barnaktiviteter, förskolelådor, BVC,
Nynäshamns bibliotek
louise.borg@nynashamn.se
08-52068315, 072-4672115

Martina Sellberg
Bibliotekarie, webbansvarig, e-böcker,
Nynäshamns bibliotek och Kulturbussen
martina.sellberg@nynashamn.se
08-52068307, 072-4672007

Mattias Winslow
Bibliotekarie, programansvarig, talböcker, boken kommer,
Nynäshamns bibliotek
mattias.winslow@nynashamn.se
08-52068316, 072-4672016

Mia Engström
Biblioteksassistent, vikarie,
Ösmo bibliotek
mia.engstrom@nynashamn.se
08-52073552

Patrik Rydergård (tjänstledig)
Biblioteksassistent,
Nynäshamns bibliotek
patrik.rydergard@nynashamn.se
08-52068307

Pirjo Lennartsson
Biblioteksassistent, finsk litteratur, inköpshantering,
Nynäshamns bibliotek
pirjo.lennartsson@nynashamn.se
08-52068314

Sök

Språk